Heast hariduskorraldusest

Hariduskorralduse hindamismudeli kasutamine haridusasutuses ja KOVis
Hea ja mõtestatud hariduskorraldus on eesmärgistatud ja tulemuslik süsteem, kus on strateegiliselt läbi mõeldud planeerimine ja juhtimine, pidaja ja haridusjuhi vaheline partnerlus, õigusruum, eelarvestamine, võrgustikutöö, haridusvõrk ja koostöö kogukonnaga ning kokku lepitud kommunikatsioonipõhimõtted.
Oleme kokku pannud CAF-hindamismudeli põhjal hariduskorralduse hindamiseks mõeldud mudeli, millel on kaheksa komponenti. Hea hariduskorralduse hindamismudel on mõeldud just Sinu haridusasutusele või kohalikule omavalitsusele, kui soovid teada, milline on hariduskorralduse hetkeseis ning kus, kas ja millal teha parendustegevusi.
Hariduskorralduse hetkeseisu analüüs koosneb nii välishindamisest kui ka enesehindamisest. Analüüsi tulemusena anname haridusasutusele tagasiside ning teeme ettepanekud parendustegevusteks.
Saame tulla Sulle appi, et koos mõtestada samme hea hariduskorralduseni jõudmisel!

Juhendmaterjalid hariduskorralduse arendamiseks haridusasutuses ja KOVis
Oleme koostöös Eesti Linnade ja Valdade Liiduga kokku koondanud haridus- ja noortevaldkonna analüüsid ja juhendmaterjalid, mis aitavad kohalikel omavalitsustel ja haridusasutustel teha eri valdkondades teadlikke ja andmepõhiseid otsuseid.
Analüüsid ja juhendmaterjalid jagunevad seitsmesse valdkonda: statistika, rahastus, haridusvõrk, (õppe)kvaliteet, juhtimine, personalijuhtimine ja palgakorraldus ning noortevaldkond.
Tutvu juhendmaterjalide ja analüüsidega lähemalt selle lingi all osas.
Kui soovid analüüside ja juhendmaterjalide põhjal teha oma asutuses või kohaliku omavalitsuse hariduvaldkonnas muutusi, siis võta meiega ühendust! Saame olla abiks murekohtade analüüsimisel ja aidata muudatusi ellu viia.
Hariduskorralduse teenused

Arengukavade koostamine
Haridusvaldkonna areng ja edu sõltub nii kooli, lasteaia kui omavalitsuse strateegilise juhtimise kvaliteedist. Aitame haridusasutusi ja omavalitsusi arengukavade ja strateegiate koostamisel, mille käigus analüüsime hetkeolukorda ja planeerime kaasamiskava, aitame sõnastada ühise selge visiooni ning paika panna sammud ja mõõdikud selle ellu viimiseks. Viime arengukavade koostamise käigus läbi mitmeid arutelusid sihtrühmadega, et kõigi osapoolte hääl saaks kuuldud ja asutuse, valdkonna areng seeläbi paremini juhitud.
Võta meiega ühendust ja paneme koos paika Sulle sobiva plaani ning lepime kokku täpses ajakavas ja hinnas!

Arendus-, koostöö- ja strateegiapäevade läbiviimine

Koolituste läbiviimine
Hoolekogude koolitus
Tugev hoolekogu on haridusasutuse juhi ja/või kohaliku omavalitsuse jaoks kui kraadiklaas, mis tõusvast temperatuurist märku annab. Kui hoolekogu täidab oma rolli edukalt, siis on ka kooli pidajal kindlus, et kool on hästi juhitud. Koolituse käigus vaatame üle, milline on hoolekogu roll, kuidas hoolekogu peaks juhtima ning kuidas kooli pidaja esindaja peaks infot edastama kooli pidaja ja hoolekogu vahel. Ühtlasi heidame pilgu hoolekogu hea toimimise tavale.
Koolitust on võimalik tellida haridusasutusele eraldi kui ka kõigile kohaliku omavalitsuste haridusasutustele korraga.
Kommunikatsioonikoolitused
Kuidas leppida kokku asutuse siseses ja välises kommunikatsiooni põhimõtetes, tulla toime keerukate inimeste ja olukordadega ning jääda ise selles tasakaalukaks? Räägime sellest kommunikatsioonikoolitustel. Muuhulgas oleme käsitlenud ka riski- ja kriisikommunikatsiooni põhimõtteid, koostanud asutuste kommunikatsiooni põhimõtteid, teinud läbi erinevaid harjutusi ja vaadanud otsa isiksuse tüüpidele, et üksteist paremini mõiste.
Koolitusi on võimalik tellida haridusasutusele eraldi kui ka kõigile kohaliku omavalitsuste haridusasutustele korraga.
Kuidas olla kindel oma haridusasutus(t)e kvaliteedis?
Hea hariduse andmise eest ei vastuta pelgalt õpetaja klassi ees, vaid oma kindel roll on ka haridusjuhil ning kohalikul omavalitsusel. Koolituse käigus vaatame, milles see roll täpselt seisneb, kuidas lahedada erinevaid väljakutseid, kuidas panna andmed enda kasuks tööle ning kuidas seirata oma asutuse käekäiku. Tutvustame uut hariduskorralduse 8st komponendist koosnevat mudelit, mille põhjal hinnata hariduskorralduse hetkeseisu. Selle päeva raames käsitleme ka eelarvestamise teemat.
Koolitust on võimalik tellida haridusasutusele eraldi kui ka kõigile kohaliku omavalitsuste haridusasutustele korraga.
Kuidas luua haridusasutuse kui tööandja kuvandit?
Üheks suurimaks väljakutseks on suurepäraste töötajate leidmine ja hoidmine. Koolituse käigus uurime, kuidas tööandja kuvandit luua, kuidas koostada õpetajatele väärtuspakkumist, kuidas luua motiveeriv tasustamissüsteem, kuidas õpetajaid värvata ja hoida ning toetada nende sisselamist.
Koolitust on võimalik tellida haridusasutusele eraldi kui ka kõigile kohaliku omavalitsuste haridusasutustele korraga.
Kuidas toetada ja inspireerida haridusasutuse meeskondi?
Koostöö on sild, mis ühendab inimeste erinevaid oskusi ja teadmisi, et jõuda ühise eesmärgini. Koolituse käigus mõtestame koos haridusasutuse meeskonnaga, kuidas luua organisatsioonikultuuri, mis toetab nii igaühe kui ka meeskondlikku heaolu, mis aitab ühiselt seljatada väljakutseid ning kuidas luua maailma parimat asutust.
Kuidas luua usalduslikku suhet haridusjuhi ja omavalitsusjuhi vahel?
Usume, et autonoomiast olulisemad on usalduslikud suhted omavalitsusjuhi ja haridusjuhi vahel. Usalduslikele suhetele aitavad kaasa selged kokkulepped erinevate osapoolte rollides ja vastutuses alates värbamisest ja jõustamises kuni juhi lahkumiseni. Koolituse käigus analüüsime, millised eeldused peab kohalik omavalitsus looma hariduasutuste juhtimiseks ning kuidas täita koolipidaja ootusi, milliseid selgeid kokkuleppeid ja rutiine tuleb luua, et aidata kaasa usaldiku suhte loomisele ning kuidas praktikas pidada maha nii keerukaid kui tunnustavaid vestlusi. Koolituspäev on ideaalne, kui selles osalevad ka omavalitsuse hariduse juhid.
Kuidas lahendada haridusvõrgu väljakutseid?
Pidevalt muutuvas maailmas on omaette oskus viia uuendusi ellu tasakaalukalt ja läbimõeldult. Seminari käigus mõtestame, kuidas seada eesmärke, kuidas kirja panna plaane ning neid päriselt ellu viia, kuidas kaasata haridusasutuse meeskonda ja kogukonda ning kuidas saavutatut hinnata.
Kuidas tõhustada hariduskomisjoni rolli hariduskorralduses?
Volikogu hariduskomisjon omab olulist rolli omavalitsuse hariduskorralduses. On tähtis, et hariduskomisjoni liikmed oleksid teadlikud oma valdkonnas toimuvast ning seeläbi ka teadlikud otsustajad, haridusvaldkonna toetajad ja eestvedajad ning partneriks omavalitsuse haridusosakonnale. Seminaril heidame pilgu hariduskomisjoni rollile, ülesannetele ja heale tavale.
Kuidas luua sidusust kohalikul tasandil?
Hariduse valdkond on väga tihedalt seotud nii kultuuri-, spordi-, noorsootöö- kui ka sotsiaalvaldkonnaga, kuid tihtilugu seatakse eesmärke ja tehakse plaane igas valdkonnas eraldi. Seminari käigus vaatame, millised need seosed on erinevate valdkondade vahel ning kuidas ühiselt sihte seades saab lahendada väljakutseid ning luua uusi lahedaid algatusi.
Kuidas luua kohaliku omavalitsuse haridusvaldkonna õigusruumi?
Haridusvaldkonna õigusruum võib tunduda juristide mängumaa, kuid tegelikult on see sisuline hariduskorraldus, mis paneb paika erinevate osapoolte rollid ja vastutuse. Seminari käigus vaatame, kuidas ja milliseid õigusakte peab kohalik omavalitsus kehtestama ning mida nende loomisel silmas pidama.
Kuidas haridusjuhina edukalt ellu viia haridusuuendusi?
Pidevalt muutuvas maailmas on omaette oskus viia uuendusi ellu tasakaalukalt ja läbimõeldult. Koolituse käigus mõtestame, kuidas seada eesmärke, kuidas kirja panna plaane ning neid päriselt ellu viia, kuidas kaasata haridusasutuse meeskonda ja kogukonda ning kuidas saavutatut hinnata.
Võta meiega ühendust ja paneme koos paika Sulle sobiva koolituse või koolituste programmi ning lepime kokku täpses hinnas!

Arenguprogrammide läbiviimine
Usume, et pikaajalised programmid on mõjusamad muutuste loomisel. Seetõttu oleme loonud mitmeid arenguprogramme, et olla haridusvaldkonnas tegutsejatele parimal moel toel. Programmis osalejad saavad lisaks uutele tutvustusele jagada oma kogemusi, arutada haridusvaldkonna probleemide üle ja teha praktilisi ülesandeid muutuste juhtimiseks.

Hinnangute ja analüüside koostamine
Mõnikord aitab just väline pilk ja erapooletu analüüs kaasa kogu valdkonna või asutuse tegevuse mõtestamisele ja muutuste juhtimisele. Saame olla abiks nii analüüside, uuringute koostamisel, tutvustamisel kui ka muutuste juhtimisel nende analüüside põhjal.
Võta meiega ühendust ja paneme koos paika Sulle sobiva plaani ning lepime kokku täpses hinnas!

Nõustamine, mentorlus ja konsultatsioon
Mõnikord vajad Sa lihtsalt sõltumatut hinnangut arenguvajaduste ja murekohtade kaardistamisel, muudatuste planeerimisel ja läbiviimisel. Konsultatsioon annab Sulle värsket lähenemist ja uusi ideid, aitab diagnoosida probleeme ja leida lahendusi. Konsultatsioon annab võimaluse tuua organisatsiooni vajalikku kompetentsi, mida aeg-ajalt vaja läheb.
Hea konsultant on peegeldaja, kes aitab juhil saada kinnitust nii oma seisukohtadele kui kõhklustele. Ta tõstatab olulisi küsimusi ning suunab probleemidele lahenduse leidmise käiku. Ta toob välja alternatiive ning aitab leida parima lahenduse. Ta on Sinu arengupartner, jagab soovitusi ning toetab Sind igati.
Mentorlus on õppimise ja arenemise partnerlussuhe nii isikliku kui professionaalse kasvu toetamisel. Mentor aitab Sul mõista oma tugevusi ja nõrkusi, seada eesmärke ja leida lahendui keerulistele olukordadele. Hea mentor on empaatliline ja hea kuulaja, positiivne ja julgustav ning toetab eesmärkide saavutamisel.
Kui võtad meiega ühendust, siis saame koos peegeldamisel mõtestada, mida just Sina, Sinu asutus või valdkond vajate!

Muud hariduskorralduslikud tegevused
Kindlasti on Sul ideid oma isikliku arengu, organisatsiooni või kogu valdkonna edendamiseks, kus saame Sulle pakkuda toetavad õlga ning koos Sinuga välja töötada plaani, mis töötab just seda kindlat konteksti arvestades kõige paremini.
Kui võtad meiega ühendust, siis saame koos peegeldamisel mõtestada, mida just Sina, Sinu asutus või valdkond vajate!
Meie kogemus



